Psychiatra

Psychoterapia i szkolenia do pracy z grupami

Katowice

Prowadzenie psychoterapii indywidualnej mocno różni się od prowadzenia psychoterapii grupowej. Niezależnie od tego czy będzie to grupa otwarta czy zamknięta, w każdej formie pojawia się proces grupowy, który terapeuta musi rozumieć, i z którym musi umieć sobie poradzić. Dlatego też, nie każdy psychoterapeuta będzie umiał poprowadzić grupową formę psychoterapii (nawet jeśli jego kompetencje jako psychoterapeuty indywidualnego są wysokie). Na szczęście, brak kompetencji do prowadzenia psychoterapii grupowej nie jest dyskwalifikujący na całe życie. Zawsze bowiem można rozwinąć swoje umiejętności w tym zakresie.

Szkolenia związane z pracą z grupami terapeutycznymi oferuje większość ośrodków szkoleniowych dla psychoterapeutów. Jednym ze szkoleń jest roczne studium pracy z grupami "Taniec z olbrzymem". (więcej informacji i szczegółowy program na stronie psychoterapia szkolenia). Szkolenie prowadzone jest w paradygmacie psychologii procesu i uczy w jaki sposób prowadzić grupy (nie tylko psychoterapeutyczne), rozpoznawać proces grupowy, radzić sobie z konfliktami powstającymi w grupie, krytyką i relacjami które powstają podczas pracy grupowej. Podczas szkolenia, uczestnicy uczą się również metod motywacji, rozpoznają potrzeby grupy oraz pracują nad własnym stylem prowadzenia i przewodzenia grupie. Wszystko to odbywa się za pomocą ćwiczeń warsztatowych co jest przy szkoleniach o tyle korzystne, że uczy uczestników czerpania wiedzy i siły z własnego doświadczenia.

Nauka pracy z grupami polecana jest nie tylko osobom, które pracują w charakterze psychoterapeutów, ale również osobom które pracują z grupami jako kierownicy, managerowie, animatorzy czy kierownicy organizacji.

Strona główna
Program STOP
Psychoterapia rodzin
Psychoterapia i szkolenia do pracy z grupami
Zespół Aspergera - społeczne kalectwo
Leczenie uzależnień
Olanzapina na anoreksję. Nowa szansa dla anorektyczek.

Psychiatra Warszawa © Psychiatra Katowice 2007  |  Statystyki